Volleyball

Program

BGC Benton County’s volleyball program is one of four sports programs offered at the club. The program provides a fun and safe opportunity for youth to develop their skills while creating equal opportunities for all participants. All games and practices will take place at McKinney or HLM.

 

Ages

Youth in grades 3-8 are eligible to play

 

Important Dates

The season will take place from the end of August to the beginning of November

 

Registration Information

Registration will be open July 29 – August 15 on our online enrollment system. To access the online portal, click here. Sign-up options are found under the “Activities” tab during the enrollment period.

 

Fees

The cost to play is $100 plus the $20 athletic registration fee

2018 Volleyball Game Schedules

3rd – 5th grade games are held at the Boys & Girls Club McKinney Unit located at 2801 N Walker in Bentonville.

 

Saturday, September 22 Saturday, September 29
9:00am Vols vs Cardinals 9:00am Gators vs Badgers
10:00am Cardinals vs Gators 10:00am Badgers vs Wildcats
11:00am Gators vs Spartans 11:00am Wildcats vs Spartans
12:00pm Wildcats vs Huskies 12:00pm Hawkeyes vs Vols
1:00pm Wildcats vs Hawkeyes 1:00pm Vols vs Huskies
2:00pm Hawkeyes vs Badgers 2:00pm Huskies vs Cardinals
Saturday, October 6 Saturday, October 13
9:00am Gators vs Wildcats 9:00am Wildcats vs Cardinals
10:00am Huskies vs Gators 10:00am Cardinals vs Vols
11:00am Vols vs Badgers 11:00am Vols vs Gators
12:00pm Spartans vs Vols 12:00pm Gators vs Spartans
1:00pm Cardinals vs Spartans 1:00pm Spartans vs Huskies
2:00pm Huskies vs Hawkeyes 2:00pm Huskies vs Badgers
3:00pm Hawkeyes vs Cardinals 3:00pm Badgers vs Hawkeyes
Saturday, October 20
9:00am Vols vs Wildcats *Single Elimination Tournament will be held Thursday October 25, 2018 – Saturday October 27, 2018
10:00am Wildcats vs Huskies
11:00am Gators vs Hawkeyes
12:00pm Spartans vs Hawkeyes
1:00pm Badgers vs Spatans
2:00pm Cardinals vs Badgers

3rd – 5th grade games are held at the Boys & Girls Club McKinney Unit located at 2801 N Walker in Bentonville.

 

Saturday, September 22 Saturday, September 29
9:00am Vols vs Cardinals 9:00am Gators vs Badgers
10:00am Cardinals vs Gators 10:00am Badgers vs Wildcats
11:00am Gators vs Spartans 11:00am Wildcats vs Spartans
12:00pm Wildcats vs Huskies 12:00pm Hawkeyes vs Vols
1:00pm Wildcats vs Hawkeyes 1:00pm Vols vs Huskies
2:00pm Hawkeyes vs Badgers 2:00pm Huskies vs Cardinals
Saturday, October 6 Saturday, October 13
9:00am Gators vs Wildcats 9:00am Wildcats vs Cardinals
10:00am Huskies vs Gators 10:00am Cardinals vs Vols
11:00am Vols vs Badgers 11:00am Vols vs Gators
12:00pm Spartans vs Vols 12:00pm Gators vs Spartans
1:00pm Cardinals vs Spartans 1:00pm Spartans vs Huskies
2:00pm Huskies vs Hawkeyes 2:00pm Huskies vs Badgers
3:00pm Hawkeyes vs Cardinals 3:00pm Badgers vs Hawkeyes
Saturday, October 20
9:00am Vols vs Wildcats *Single Elimination Tournament will be held Thursday October 25, 2018 – Saturday October 27, 2018
10:00am Wildcats vs Huskies
11:00am Gators vs Hawkeyes
12:00pm Spartans vs Hawkeyes
1:00pm Badgers vs Spatans
2:00pm Cardinals vs Badgers

6th – 8th grade games will be held at the HLM Athletic Facility located at 1207 NW Leopard Ln in Bentonville.

 

Saturday, September 22 Thursday, September 27
9:00am Waves vs Bears 6:00pm Waves vs Sooners
10:00am Hawkeyes vs Waves 7:00pm Yellow Jackets vs Hawkeyes
11:00am Hawkeyes vs Panthers 8:00pm Bears vs Wildcats
12:00pm Yellow Jackets vs Panthers
1:00pm Sooners vs Yellow Jackets
2:00pm Wildcats vs Sooners
Saturday, September 29 Thursday, October 4
9:00am Panthers vs Waves 6:00pm Sooners vs Hawkeyes
10:00am Wildcats vs Panthers 7:00pm Wildcats vs Yellow Jackets
11:00am Waves vs Yellow Jackets 8:00pm Panthers vs Bears
12:00pm Wildcats vs Hawkeyes
1:00pm Yellow Jackets vs Sooners
2:00pm Sooners vs Bears
Saturday, October 6 Thursday, October 11
9:00am Sooners vs Panthers 6:00pm Bears vs Hawkeyes
10:00am Hawkeyes vs Waves 7:00pm Panthers vs Yellow Jackets
11:00am Waves vs Wildcats 8:00pm Waves vs Wildcats
12:00pm Bears vs Hawkeyes
1:00pm Yellow Jackets vs Wildcats
2:00pm Bears vs Yellow Jackets
                 
Saturday, October 13 Thursday, October 18
9:00am Sooners vs Panthers 6:00pm Sooners vs Bears
10:00am Wildcats vs Sooners 7:00pm Panthers vs Waves
11:00am Panthers vs Hawkeyes 8:00pm Hawkeyes vs Wildcats
12:00pm Bears vs Wildcats
1:00pm Waves vs Bears
2:00pm Yellow Jackets vs Waves
Saturday, October 20
9:00am Panthers vs Bears *Single Elimination Tournament will be held Thursday October 25, 2018 – Saturday October 27, 2018
10:00am Wildcats vs Panthers
11:00am Yellow Jackets vs Bears
12:00pm Yellow Jackets vs Hawkeyes
1:00pm Hawkeyes vs Sooners
2:00pm Sooners vs Waves

2018 Standings

4th and 5th Grade
Teams: Wins: Loses:
Gators 6 2
Vols 5 3
Badgers 5 3
Hawkeyes 5 3
Wildcats 5 3
Huskies 4 4
Spartans 2 6
Cardinals 0 8
Total: 32 32
6th and 7th Grade
Teams: Wins: Loses:
Wildcats 11 1
Panthers 10 2
Sooners 9 3
Hawkeyes 5 7
Bears 5 7
Waves 1 11
Yellow Jackets 1 11
Total: 42 42